TR | ENG
Ufuk Tarhan Linkleri
Kitap Hakkında

Yarının İşini Yarına Bırakma’da neleri neden okuyacaksınız ve neler bulacaksınız?

Ondan önce şunu belirtmek isterim... 2006’da kendimi Türkiyenin profesyonel anlamda çalışan ilk Fütüristi olarak ilan edip, 2008’de Jack Fresco ile Türkiye’nin ilk Fütüristler Zirvesini yaptığımda anahtar mesajım şu idi “Benimle tanıştıktan, anlattıklarımı, dikkatinizi çektiklerimi dinledikten sonra gelecek algınız tamamiyle değişecek. Geleceği bir daha asla önceden zannettiğiniz gibi algılayamayacaksınız!

Sonrasını biliyorsunuz... İlk yıllarda “Gelecek Tasarımı, Geleceği Şekillendirmek, Gelecek Planlaması, Fütürist, Fütürizm, Transhümanizm, Dijitalleşme, Nanoteknoloji, Genetik, Uzay, Çiplenme, vb.” dediğimde sarkastik gülenler, uçuyor diyenler; şimdi bunları ve daha nicelerini dillerinden düşürmeyenlere dönüştüler. Geleceğin, dönüşümün en büyük savunucusu, anlatıcısı haline geldiler ki bu harika!

DİKKAT! Şimdi, bu kitapla bir kez daha yeni bir şeye dikkatinizi çekiyorum! Gelecek algınız, düşünceleriniz, konuşma diliniz dahi, bu kitapta ilk kez yazdığım şeylerle bir kez daha değişecek! Ve bundan sonra en çok onlar konuşulacak, hedeflenecek. Her şeyi derli toplu bir arada, ilk kez bu kitapla fark edeceksiniz! O yüzden lütfen çok dikkatle okuyun, anlayın. Tekrar okuyun, düşünün. Bu kitap sizi biraz ters köşeye düşürecek ve oradan kesinlikle umut dolu kalkacaksınız!

Geçmiş beni %100 doğruladı, bundan yararlanmanızı dilerim.

Okumaya nesillerle başlayacaksınız.Kuşaklar arasındaki farkı, geleceğe yürürken daima zorlaştırıcı bir faktör olarak algılanan bu meseleyi zamanın ruhuna göre yeniden düşünecek, kolaylaştırıcı taraflarını fark ederek rahatlayacaksınız.

Sonra 2030, 2040, 2050 ve hatta ötesini 2100’leri birlikte düşüneceğiz. “Bizler geleceğin kurbanları değil, mimarlarıyız” diyerek “hayat ve merak” arasındaki bağlantıyı daha iyi kavramak için bir gelecek masalının kahramanları olan Omegalarla tanışacak, yakın geleceğin öngösterimini izleyeceksiniz.
Gelecek çok hoşunuza gidecek…

1909 ve 2009 Fütürist Manifestolarını hatırlayıp “İnsanlık tüm doğru teknolojileri yanlış sebeplerden yola çıkarak bulur” sözüyle 2109 manifestosunu yazmak için daha derin düşüncelere dalacağız. Hatta o sayfalardaki QR kod ile sizin için özel olarak hazırlanmış siteye gidip belki de manifesto cümlenizi hemen yazmaya başlayacaksınız. Geleceğin mimarlarından biri olarak siz de somut katkı vereceksiniz.

Biraz yorulmuş olabilirsiniz... Burada “insan insan” diyecek QR kodla ufak bir çıkış yapıp kıymetli Fazıl Say'la kısa bir müzik molası vereceğiz...

Sonra gelecek neslin, gençliğin ve aslında topluca hepimizin gelecekteki prototipi diyebileceğimiz bir profilin analizi için Greta Efekti bölümüne geçeceğiz. Eminim merakla okuyacak, epey düşüneceksiniz.

Ve okul nefreti ile büyüyen Alfa'larla birlikte her biri birbirinden sıra dışı, sarsıcı profiller olan “eğitim devrimcilerini”, fikirlerini ve yaptıklarını öğrenecek, çokça ilham alacak, umut dolacak, yükselecek, büyük heyecan duyacaksınız... “Gelecek Masalının” gerçekleşebileceğini hissetmek, neler yapılabileceğini keşfetmek size çok iyi gelecek.

O heyecanla sayfalar bizi bilim kurgunun bilimsel geçeklere dönüştüğü yıllara, 2100'lere götürecek ve büyük çoğunluğunuzun ilk kez bu kitapta okuyacağından emin olduğumKardashev Skalasına” yani Tip-1, Tip-2, Tip-3'e ulaşacağız. Bu sayfaları tekrar tekrar okuyup, bir sürü notlar alacaksınız.

Büyük Sıfırlama diye duymaya başladığınız insanoğlunun dönüşüm planını, Sürdürülebilir Kapitalizmi, ev ödevlerimizi, bunların arkasındaki rasyoneleri bir mantık silsilesinde okumak, değerlendirmek her birinizde sarsıcı etki yapacak, silkeleneceksiniz!!

2100'lere giderken biz Dünyalılar için mutlaka kotarılması gereken büyük amacın “Tip-1 uygarlık seviyesine geçiş” olduğunu çok ama çok net algılayacaksınız. Geleceğe, hayata dair planlarınızda, kararlarınızda revizyonlar yapma ihtiyacı hissedeceksiniz.

Kitabımızdan ve sayfalar arasından geçerek geleceğe yaptığınız mini yolculuğunuz, yakın gelecekteki önceliklerimizle, devrimsel dönüşüm geçirecek alanların özeti ve geleceğin mesleklerini, işlerini bulma formülü ile şimdilik bitecek...

Yarının İşini Yarına Bırakma'da tıpkı T-İnsan'da olduğu gibi QR kodlarla bezenmiş bir interaktif “Artırılmış Okuma - Augmented Reading” kitabı. Onlarca video ve sayfaya bağlanacaksınız...

Bunun dışında iki interaktif bölüm daha var; 2109 Manifestosunu yazdığınız bölüm ve Geleceğin Mesleklerini Bulma Formülü. Her ikisinin sitesine de kitabınızdaki QR kodlarla da erişebileceksiniz.

Ve tabii ki en sonda, yine ilk kez yayınladığım bunca yıldır süzdüklerimden, özümsediklerimden oluşan Özlü Sözlerimle başbaşa kalacaksınız.

Keyifli okumalar, iç sayfalarda birlikte yazdığımız kitabımızda buluşmak üzere...

#YarınınİşiniYarınaBırakma

#GelecekGüzelGelecek

“Yarının İşini Yarına Bırakma” kitabının gelirleri ile Türk Eğitim Vakfı’nda açılan, özellikle teknoloji ve mühendislik alanında lisans eğitimi alan kız öğrencilerin destekleneceği “Ufuk Tarhan, Fütürist Gençlik Burs Fonu’na” bağış yapılmaktadır. Ayrıca burs fonuna ait bu linkten https://bit.ly/3lIyhow direkt bağış da yapabilirsiniz

Gizlilik Sözleşmesi Yasal Uyarı İletişim:  info@m-gen.biz  |  Asist Tel. : +90 533 742 00 38